آپدیت جدید و تغییرات الگوریتم هسته مرکزی گوگل (Core Update) در 4 می 2020

هرآنچه لازم است درباره تغییرات هسته مرکزی گوگل بدانید

در روز 4 ام ماه می 2020، گوگل شروع به رونمایی از بروز رسانی اساسی در الگوریتم خود کرد. این بروز رسانی را به عنوان یک “بروزرسانی اصلی” می نامند زیرا یک تغییر بزرگ در الگوریتم آن است و به این معنی که سایت های زیادی را تحت تأثیر قرار می دهد!

برای اینکه بتوانید درک کنید این بروز رسانی چقدر بزرگ بوده است، فقط به تصویر پایین نگاه کنید که از ابزار SEMrush است و تغییرات عملکردی نتایج گوگل را نشان می دهد.

SEMrush analysis google

این نمودار تغییرات روزانه گوگل را ردیابی می کند و وقتی رنگ روزها را به رنگ سبز یا آبی نشان می دهد، به این معنی است که حرکت زیادی در جریان نیست. اما وقتی همه چیز قرمز می شود، به معنای بی ثبات در نتایج رتبه بندی ها است.

اما حالا سوال اصلی این است که برای سایت شما چه اتفاقی می افتد؟

اگر تا حالا اتفاقی برای سایت شما نیفتاده، باید بروید و رتبه بندی خود را چک کنید که بالاتر رفته یا پایین تر.

همچنین می توانید به حساب Google Analytics خود وارد شوید و بررسی کنید که چه اتفاقی برای ترافیک شما می افتد. البته امیدواریم، ترافیک سایت شما بالاتر رفته باشد و اگر این چنین نیست، عصبی نشوید. ما اطلاعاتی داریم که می تواند به شما کمک کند.

بیایید ابتدا با بررسی صنایعی که بیشترین تأثیر را داشته اند شروع کنیم …

بنابراین چه صنایعی تحت تأثیر قرار گرفتند؟

industries impacted by algorithm update

این ها صنایعی هستند که تحت تأثیر قرار گرفتند.

همانطور که مشاهده می کنید صنایع مربوط به مسافرت، املاک و مستغلات، بهداشت، حیوانات، مردم و جامعه بیشترین نوسانات را در رتبه بندی مشاهده کردند. دیگر صنایع نیز تحت تاثیر قرار گرفت حتی آنهایی که در پایین لیست بودند مانند “اخبار.”

همچنین در نتایج SEO محلی هم تغییراتی رخ داده است، اما این اتفاق قبل از بروزرسانی اصلی شروع شده است. یک تصور غلط بزرگ که من از افراد تازه کار در SEO شنیدم این است که اگر از قدرت دامنه یا امتیاز دامنه بالایی برخوردار باشید، مرتباً ترافیک بیشتری خواهید گرفت و تحت تأثیر به روزرسانی ها قرار نمی گیرد! و این اشتباه است.

مهمتر از همه ، ما برخی از روندها را در سایتهایی مشاهده کردیم که در مقابل سایتهایی که اینگونه نیستند تحت تأثیر قرار گرفتند.

مرتباً مطالب خود را به روز کنید

من ماهانه 4 مقاله را در این وبلاگ منتشر می کنم. خیلی زود هر سه شنبه مانند ساعت های کاری یک پست جدید منتشر می کنم.

اما آیا می دانید چند بار محتوای قدیمی خود را به روز می کنم؟

از نظر فنی، من خودم محتوا را بروزرسانی نمی کنم، اما من 3 نفر را دارم که برای من کار می کنند و تمام کاری که انجام می دهند این است که به پست های قدیمی وبلاگ رفته و آنها را به روز رسانی می کنند.

در هر ماه بطور مشخص، تیم من حداقل 90 مقاله را به روز می کند.  وقتی می گویم به روز رسانی، فقط در مورد نگارش یک جمله یا اضافه کردن تصویر صحبت نمی کنم. من در مورد اضافه کردن تعداد انگشت شماری از پاراگراف های جدید، حذف اطلاعات بی ربط و حتی گاهی دوباره نوشتن مقاله ها بطور کامل صحبت می کنم.

update website content

آنها تمام کاری که لازم است برای نگه داشتن مقالات به روز و با ارزش برای خوانندگان باشد، انجام می دهند. درست مثل ویکی پدیا که دائماً محتوای خود را به روز می کند.

یک آمار جالب: ما می دانیم 641 سایتی که پیگیری می کنیم روزانه محتوای قدیمی را به روز می کنند. آیا می توانید حدس بزنید که چه تعداد از آن ها 10 درصد یا بیشتر ریزش ترافیک را تجربه کرده اند؟

فقط 38 عدد! که 5.92 درصد است و البته بسیار کم!

اما جالب است که 187 سایت شاهد افزایش 10٪ یا بیشتر در ترافیک جستجوی خود بوده اند.

نکته ای که باید توجه داشته باشید اینست که وقتی ما تخمین های ترافیک جستجوی ارگانیک را محاسبه می کنیم، میانگین حجم ماهانه یک کلمه کلیدی را همچون نرخ کلیک را بر اساس رتبه بندی بررسی می کنیم. بنابراین روز های تعطیل جهانی که تقریبا برای تمام دنیا یکسان است، نتایج را تحت تاثیر قرار نداد.

اکنون، من درمورد تولید محتوای جدید به صورت روزانه یا حتی هفتگی صحبت نمی کنم. این سایت ها کاری را انجام می دهند که من در سایتم انجام می دهم. آنها مرتباً محتوای قدیمی خود را به روز می کنند.

مجدداً، هیچ مشکلی درباره چگونگی به روزرسانی مطالب قدیمی خود به عنوان متناسب با هر مقاله وجود ندارد، اما نکته اصلی این است که هر کاری که لازم است انجام دهید تا آن را برای خوانندگان خود مرتبط نگه دارید.

اگر هنوز هم می خواهید راهنمایی در مورد به روزرسانی مطالب قدیمی داشته باشید، این همان چیزی است که من به تیمم می گویم:

 • اگر محتوا دیگر برای خواننده مفید نیست، صفحه را حذف کنید و 301 آن را به مناسب ترین URL در سایت هدایت کنید یا آن را به روز کنید تا مفید باشد.
 • آیا روش هایی برای عملی تر و مفیدتر کردن مطالب وجود دارد؟ مانند اضافه کردن اینفوگرافیک، دستورالعمل های گام به گام یا اضافه کردن فیلم به مقاله، این کار مقاله را مفیدتر می کند؟ اگر چنین است، آنها را اضافه کنید.
 • بررسی کنید که آیا لینک های مرده ای وجود دارد و آنها را برطرف کنید. پیوندهای مرده یک تجربه کاربری ضعیف ایجاد می کنند.
 • اگر مقاله یک مقاله ترجمه شده است (مخاطب جهانی زیادی دارم)، اطمینان حاصل کنید که تصاویر و فیلم ها برای هر کسی که مطالب را با آن زبان بخواند معنا می یابد.
 • به دنبال 5 واژه اصلی برای هر مقاله باشید و آن ها را در گوگل بررسی کنید. 10 رتبه اول در صفحات نتایج جستجو چه چیزی هستند که ما نیستیم!؟
 • آیا می توانید مقاله را ساده تر کنید؟ از استفاده از کلمات پیچیده ای که تعداد کمی از افراد قادر به درک آن هستند خودداری کنید.
 • آیا مقاله در مورد یک سال خاص یا یک بازه زمانی خاص بحث می کند؟ در صورت امکان، با اجتناب از استفاده از تاریخ ها یا بازه های زمانی خاص، مقاله را همیشه سبز کنید.
 • اگر مقاله یک مشکل خاص را که افراد با آن روبرو هستند، پوشش می دهد، حتماً قبل از بروزرسانی مقاله ابتدا به Quora نگاه کنید. به دنبال پاسخ های رایج در Quora باشید زیرا این ایده هایی به شما می دهد که مردم به طور ایده آل به دنبال چه چیزی هستند.
 • آیا این مقاله تکراری است؟ نه از منظر متن، بلکه دقیقاً همان مفهوم مقاله دیگری را در سایت خود پوشش می دهید. اگر چنین است، ادغام آنها را در نظر بگیرید و دایرکت 301 یک URL را به دیگری هدایت کنید.

محتوای لاغر خود را برطرف کنید

به طور متوسط ، 46٪ وب سایتهایی که ما تحلیل می کنیم حداقل یک صفحه دارند که از نظر محتوا لاغر است. آیا می توانید حدس بزنید که بسیاری از آن سایت ها تحت تأثیر آخرین بروزرسانی الگوریتم قرار گرفته اند؟

ما در مورد همه URL ها به اندازه کافی اطلاعات نداریم زیرا اکثر آن سایت ها ترافیکی خیلی ناچیز دارند زیرا سایت های جدید هستند یا SEO زیادی انجام نداده اند.

اما وقتی به 400 سایت اخیر در سیستم خود نگاه می کنیم که با هشدارهای لاغر بودن محتوا به غیر از صفحه تماس، در مورد ما یا صفحه اصلی نشانه گذاری شده اند و حداقل ماهانه 1000 بازدید کننده از گوگل داشتند، شاهد تغییر گسترده ای بودند. در رتبه بندی127 مورد از سایت ها حداقل 10٪ در ترافیک جستجو کاهش یافته اند در حالی که 41 عدد شاهد افزایش 10٪ در ترافیک جستجو هستند.

سایت های با محتوای لاغر احتمال تقریبا 3 برابر تاثیر منفی گرفته اند. البته اکثر سایتهای دارای محتوای نازک به هیچ وجه تغییری مشاهده نکرده اند، اما با این وجود، 31.75 درصد کاهش ورودی از جستجو نتایج را داشته اند.

شما نمی توانید تمام صفحات کم کلمه را برطرف کنید، زیرا برخی از صفحات مانند صفحه تماس یا صفحات دسته بندی شما، که ممکن است نیازی به هزاران کلمه نداشته باشد.

در موارد دیگر، ممکن است شما بتوانید با چند صد کلمه یا حتی از طریق تصاویر، بازدید کننده وب سایت به دست آورید. به عنوان مثال اگر مقاله ای در مورد چگونگی اتصال کراوات دارید، ممکن است حرف های زیادی نداشته باشید زیرا نشان دادن چگونگی انجام این کار از طریق یک فیلم یا یک سری از تصاویر به مردم ساده تر است.

اما برای صفحاتی که باید عمیق تر باشند باید آنها را اصلاح کنید. در اینجا سه سؤال اصلی که باید هنگام رفع صفحات محتوای لاغر در نظر بگیرید:

 • آیا واقعاً نیاز دارید کلمات بیشتری اضافه کنید. اگر بتوانید پیام را در چند صد کلمه یا از طریق تصاویر یا فیلم ها دریافت کنید، ممکن است کافی باشد. وقتی لازم نیست، کلمات را اضافه نکنید. به جای آن، به تجربه کاربر فکر کنید. مردم ترجیح می دهند در چند ثانیه جواب سوال خود را بدهند تا اینکه چند دقیقه منتظر بمانند.
 • صفحه شما چگونه با رقبا مقایسه می شود. به صفحات مشابه نگاه کنید که در صفحه 1 رتبه بندی می شوند. آیا محتوای آنها از شما بیشتر است یا کمتر؟ در صورت نیاز به توسعه صفحات خود، به شما ایده می دهد، به ویژه اگر هرکسی که در صفحه 1 قرار دارد، حداقل چند هزار کلمه در صفحه خود داشته باشد.
 • آیا نگه داشتن صفحه منطقی است. اگر برای خواننده کمی ارزش و یا هیچ ارزشی نمی گذارد و نمی توانید با به روز کردن، آن را بهتر کنید، ممکن است بخواهید حذف آن را در نظر بگیرید و یا ریدایرکت 301 آن را به صفحه مشابه دیگری در سایت خود هدایت کنید.

خطاهای سئو خود را برطرف کنید

یکی دیگر از یافته های جالب توجه اینست که سایت هایی که دارای خطاهای سئو بیشتری هستند، تأثیر زیادی داشته اند.

این بدان معنا نیست که اگر یک تن خطای SEO داشته باشید نمی توانید در رتبه بندی باشید یا با یک به روزرسانی الگوریتم جریمه شوید.

seo errors

یشتر از این نیز خطایی بود که به سایت ها بیشتر از عوامل دیگر ضربه می زد و آن کپی بودن عنوان و توضیحات متا است. نکته ای که باید توجه داشت این بود که بسیاری از سایت ها دارای برچسب های متا تکراری هستند، اما وقتی بخش بزرگی از صفحات شما دارای برچسب های متا تکراری هستند، معمولاً مشکلاتی را ایجاد می کنند.

بنابراین ما سایت هایی را که حاوی متا تگ های تکراری و برچسب های عنوان برای 20٪ یا بیشتر از صفحات آن ها است، بررسی کردیم.

به طور کلی بسیاری از این سایت ها ترافیک زیادی را تجربه نکردند، اما برای 363 موردی که می توانسیم حداقل 1000 بازدیدکننده از گوگل داشته باشیم، در 151 شاهد کاهش ترافیک حداقل 10٪ بودیم.

89 مورد از آنها همچنین شاهد افزایش 10٪ یا بیشتر در ترافیک بودند، اما با این وجود، 41.59٪ سایتهای دارای برچسب های متا مضاعف، افت زیادی را تجربه کردند. اگر برچسب های متا کپی کرده اید، باید حتما این رفع را دریافت کنید.

دوباره می گویم، سایت شما نیازی به کامل بودن در همه صفحات ندارد و در بعضی موارد متوجه می شوید که محتوا هایی وجود دارد که نیازی به رفع آنها نیست، مانند صفحات دسته بندی با صفحه بندی.

اما در بیشتر موارد ، شما باید از برچسب های تکراری توضیحات متا و برچسب ها دوری کنید.برای مشاوره درباره خدمات سئو سایت هم میتونید با ما در تماس باشید.

نتیجه

حتی اگر هر کاری را که در بالا گفتم انجام دهید، هیچ تضمینی وجود ندارد که تحت تأثیر یک به روزرسانی الگوریتم قرار نگیرید. هر تغییری متفاوت است و هدف Google ایجاد بهترین تجربه برای جستجوگران است.

اگر به موارد فوق توجه کنید، متوجه خواهید شد که رفع آنها باید تجربه کاربری بهتری را ایجاد کند و این همیشه باید هدف شما باشد. با اینکار قرار نیست در گوگل برنده چیزی شوید. سئو در  مورد ارائه تجربه بهتر برای کاربر شما است. اگر این تمرکز اصلی شما باشد، در درازمدت متوجه می شوید که هنگام بروزرسانی های الگوریتم، بهتر از رقبای خود عمل کرده اید.

ترافیک شما در آخرین به روزرسانی چه تغییری کرد؟ آیا بالاتر یا پایین تر رفته است یا ثابت مانده است؟ 

اگر شما هم تجربه تغییر در رتبه بندی با آپدیت جدید الگوریتم گوگل را داشتید، لطفا با ما در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید. 🙂

منبع: Neil Patel

2 پاسخ

 1. درود و وقت به خیر

  نوشتهٔ خوب وکارآمدی بود که در زمانی کم دانسته‌های ارزشمندی را از آن به دست آوردم. با توجه به تخصصم می‌تونم بگم برگردان خیلی خوبی از متن اصلی هست. تنها موردی که می‌تونه کارهاتون رو بهتر کنه توجه به املای واژه‌ها و کم و کاستی حروف ربط و اضافه در بعضی موارد هست.

  پیروز باشید.

  1. سلام. ممنون. حتما دقت بیشتری میشه. تمام سعیمون این هست جدیدترین دانش و تکنولوژی حوزه سئو و امنیت رو از برترین متخصصین و مراجع این حوزه گرداوری کنیم و در دسترس بچه های ایرانی قرار بدیم.سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *