افزایش رتبه سایت و روش های افزایش اعتبار دامنه سایت

اگر می خواهید در گوگل رتبه بالاتری داشته باشید و ترافیک ارگانیک بیشتری به وب سایت خود وارد کنید، شاید دوست داشته باشید بدانید که راه حل آن افزایش رتبه سایت می باشد. با این حال، واقعیت این است که اگرچه افزایش رتبه سایت هرگز چیز بدی نیست، اما افزایش رتبه نباید فقط تمرکز اصلی شما باشد.

در عوض، شما باید روی آنچه که باعث افزایش نمره می شود تمرکز کنید که لینک های با کیفیت بالا از وب سایت های معتبر هستند.

در این راهنما یاد خواهید گرفت:

اعتبار سایت چیست؟ (رتبه دامنه)

اعتبار سایت معیاری هست معرفی شده از طرف ارائه دهندگان ابزارهای سئو است که قدرت نسبی از بک لینک های یک سایت را در مقایسه با هر سایت دیگری در فهرستشان، اندازه گیری می کند. تقریباً هر ابزار اصلی سئو دارای این معیار است، اما نام و نحوه محاسبه آن در هر یک از آنها متفاوت است.

در اینجا (Ahrefs)، معیار اعتبار سایت ما Domain Rating است که مانند سایر معیار های رتبه سایت، در مقیاس 0-100 اجرا می شود. شما می توانید با استفاده از افزونه گوگل کروم Ahref دامنه خود را بررسی کنید. اکنون، درک این نکته ضروری است که مبنا برای ارزیابی دامنه طبق روش های لگاریتمی است. این بدان معنی است که رفتن از رتبه دامنه 69-70 از 9-10 بسیار چالش برانگیز است.

یک راه خوب برای تجسم این موضوع فکر کردن در مورد رتبه بندی ها در یک بازی ویدیویی است. شاید شما به عنوان یک “آماتور” شروع کنید و چند ساعت طول بکشد تا نشان “حرفه ای” خود را بدست آورید. اما پرش به سطح بعدی می تواند ماه ها طول بکشد، و فقط بازیکنان واقعی می توانند به وضعیت “قهرمانی” برسند.

مقیاس لگاریتمی همچنین بدان معنی است که یک سایت با اعتبار دامنه سایت 20 بیش از دو برابر “معتبر” نسبت به سایت با اعتبار دامنه 10 است.

چگونه رتبه دامنه (اعتبار) محاسبه می شود؟

قبل از تلاش برای افزایش قدرت وب سایت خود، ابتدا باید بدانید که چگونه رتبه دامنه سایت محاسبه می شود.

بنابراین، ما می خواهیم سه مورد اصلی را که در رتبه بندی دامنه تأثیر می گذارد، بررسی کنیم.

1. تعداد وب سایت هایی که به شما پیوند می دهند

در Ahrefs، متریکی داریم به نام دامنه های مرجع (Reffering Domains) و این تعداد وب سایت هایی است که به یک صفحه یا یک وب سایت پیوند دارند.

این مورد را برای هر سایتی که در سایت اکسپلورر site explorer آنالیز کنید، خواهید دید.

referring-domains

برخی فکر می کنند که هرچه این تعداد بیشتر باشد، رتبه دامنه شما بالاتر می رود. اما به این سادگی ها نیست زیرا ما فقط در محاسبات اعتبار دامنه سایت پیوندهای “فالو” را در نظر می گیریم. پیوندهایی با ویژگی های ugc, sponsored و نوفالو اعتبار دامنه سایت را بهبود نمی بخشند.

همچنین، پیوند های متعاقب از همان وب سایت باعث بهبود رتبه دامنه سایت نمی شوند زیرا ما دامنه های ارجاعی را محاسبه می کنیم و بک لینک ها را به حساب نمی آوریم.

2. نمره رتبه دامنه هایی که به شما لینک داده اند

هرکسی می تواند هزاران پیوند را از میان سایته ای با کیفیت پایین بدست آورد. به همین دلیل است که ما هنگام محاسبه اعتبار دامنه سایت، نمره ربته دامنه سایت پیوند دهنده را نیز در نظر می گیریم.

این بدان معنی است که بک لینک از وب سایت های دارای نمرات رتبه دامنه بالا، تمایل بیشتری به افزایش اعتبار دامنه شما نسبت به دامنه های با رتبه کم دارد.

این نکته جالبی است که باید بدانید و بدان معنی است که با افزایش رتبه دامنه یک وب سایت که به شما لینک داده، رتبه شما نیز می تواند افزایش پیدا کند..

به عنوان مثال، اگر امروز لینکی را از سایتی با رتبه دامنه 15 ایجاد کرده اید و مالک آن وب سایت برای ایجاد اعتبار و پیوند هایش مدت ها تلاش کند، ممکن است بعد از یکسال اعتبار دامنه آن وبسایت 40 باشد. بنابراین حتی اگر شما فقط آن یک لینک را ایجاد کرده باشید، نمره رتبه دامنه شما نیز به مرور زمان افزایش می یابد.

نکته اینجاست که ایجاد لینک از سایت هایی که پتانسیل بالایی دارند، ارزشش را دارد، حتی اگر نمرات اعتبار دامنه آن ها زمانی بسیار پایین باشد.

چگونه می توان درباره “سایت های با پتانسیل بالا” قضاوت کرد؟

ابتدا محتوای آنها را بررسی کنید. اگر آنها مطالب باکیفیتی را منتشر می کنند، به احتمال زیاد به مرور زمان لینک های با کیفیت بالا را به طور طبیعی جذب می کنند.

دوم، رشد لینک آن ها را در سایت اکسپلورر Ahrefs بررسی کنید. اگر شیب صعودی و آهسته ای به سمت بالا در نمودار دامنه های ارجاعی وجود داشته باشد، این شانس هست که همه چیز در آن جهت ادامه پیدا کند و رتبه دامنه آن ها به مرور زمان رشد کند.

rds-graph

3. تعداد سایت هایی که هر دامنه ارجاعی به آن ها لینک داده است

فرض کنیم که شما دو لینک فالو ایجاد می کنید: یکی از The Guardian و دیگری از IMDB. هر دوی این سایت ها دارای نمره اعتبار دامنه یکسان هستند، اما کدام لینک باعث افزایش رتبه دامنه شما می شود؟

پاسخ: بستگی به تعداد سایت هایی دارد که با حداقل یک لینک فالو به آنها پیوند داده اند! هرچه یک سایت، به سایت های منحصر به فرد بیشتری لینک داده باشد، کمتر از چیزی به نام “سهم رتبه دامنه” DR equity عبور می کند.

بنابراین، بیایید گزارش دامنه های لینک شده linked domains report را برای هر سایت بررسی کنیم و فقط برای پیوندهای “فالو” آن ها بررسی کنیم.

دارند.

guardian-linked-domains
imdb-linked-domains

به نظر می رسد که گاردین به حدود 50 برابر بیشتر از IMDB (272،218 در مقابل 5،256) لینک دارد. بنابراین، پیوند از IMDB باعث افزایش اعتبار دامنه شما بیشتر از The Guardian می شود.

بیایید ببینیم که این تفاوت چقدر می تواند در رتبه دامنه تغییر کند.

این وب سایت دارای یک دامنه ارجاعی است، که IMDB است و رتبه دامنه آن 34 است.

one-rd-imdb
one-rd-guardian

این وب سایت نیز دارای یک دامنه ارجاعی است، اما این بار The Guardian است و رتبه دامنه آن 1.5 است.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که این پیوندها از IMDB تا پیوندها از The Guardian اعتبار بیشتری نمی گیرند. عوامل زیادی وجود دارد که در ایجاد بک لینک خوب نقش دارند.

روش های افزایش اعتبار دامنه سایت

پیوندهای “فالو” بیشتری به سایت خود ایجاد کنید تا رتبه دامنه شما افزایش یابد. به همین سادگی. فقط بخاطر داشته باشید که اگر سایتی که از آن پیوند دریافت کرده اید، دارای نمره رتبه دامنه کم باشد یا خود به بسیاری از وب سایت ها پیوند داده باشد، ممکن است افزایش اعتبار دامنه سایت ناچیز باشد.

توجه به این نکته نیز مهم است که ایجاد پیوندها به صفحات تصادفی همیشه به افزایش رتبه شما یا ترافیک ارگانیک کمک نمی کند. از آنجایی که تقریباً هدف نهایی شما این نیست، باید بر ایجاد لینک مستقیم به صفحاتی که می خواهید در گوگل رتبه بندی کنید، تمرکز کنید. این تأثیر بیشتری بر ترافیک و رتبه بندی های ارگانیک خواهد داشت تا افزایش ساده رتبه دامنه.

ما این را می دانیم و آن را مورد مطالعه قرار داده ایم. تعداد دامنه های ارجاعی به یک صفحه، ارتباط نزدیکتری با ترافیک ارگانیک دارند تا رتبه دامنه یک وبسایت.


به این ترتیب، ایجاد پیوند هایی به صفحه مورد نظر شما برای رتبه بندی در گوگل همیشه آسان نیست.

به عنوان مثال، برای یک چاپخانه دشوار خواهد بود که افراد را به صفحه ای برای فروش کارت ویزیت بیاورد زیرا که انگیزه کمی برای انجام این کار وجود دارد. پس تقلا نکنید…!

در اینجا چگونگی افزایش غیرمستقیم اعتبار وب سایت (دامنه) شما با روشی «واقعی» آورده شده است:

correlation-graph

1. محتوایی ایجاد کنید که افراد بخواهند به آن لینک دهند

این یعنی چیزی با این سه ویژگی:

غیرتجاری
افراد به احتمال زیاد به صفحاتی لینک می دهند که فقط در زمینه پول درآوردن نیست. به همین دلیل است که پیوند دادن به صفحات فروش و همکاری در فروش، کار سختی است.

مفید
برای ایجاد چیزهای مفید دو روش وجود دارد.

اولین کار ایجاد چیزی سودمند است. به پست های وبلاگ، ماشین حساب و ابزار رایگان فکر کنید. ابزار رایگان backlinck checker ما نمونه خوبی از این مورد است. این سایت از 1850+ دامنه ارجاعی، پیوند هایی را گرفته است.

free-backlink-checker-referring-domains

دوم ایجاد چیزی قابل استفاده در سایت است.

به آمار ها، مطالعات و ایده های منحصر به فردی را که بلاگ نویسان و روزنامه نگاران هنگام اظهار نظر به آنها اشاره می کنند، فکر کنید.

مطالعه ما با عنوان رتبه بندی در گوگل چقدر طول می کشد نشان می دهد مثال خوبی است برای اینکه بیشتر از 880 لینک را جذب کند.

ranking-in-google-study-referring-domains

داشتن سابقه دریافت لینک ها

نوار ابزار SEO Ahrefs را نصب کنید، در گوگل موضوعی را جستجو کنید، سپس تعداد دامنه های ارجاع شده به صفحات رده بالا را جستجو کنید.

page-rds-interest-calculator

اگر تعداد پیوندهای مناسبی دارند، این علامت یک موضوع ارزشمند برای پیوند است. چرا؟ از آنجا که می بینید صفحات مربوط به آن موضوع دارای سابقه جذب لینک هستند.

گفته می شود، حتماً از موضوعاتی که تاریخ فروش آنها گذشته است پرهیز کنید.

به عنوان مثال ، نگاهی به نتایج رتبه بندی برتر برای “توهم لباس” dress illusion ( منظور همان عکس از لباسی که مدتی ترند شد و بعضی طلایی و بعضی آبی می دیدند)

page-rds-the-dress-illusion

در حقیقت وب سایت های زیادی به این صفحات پیوند دارند، اما این بدان دلیل است که برای یک دوره کوتاه در سال 2015 هنگامی که این عکس ویروسی شد، موضوعی قابل توجه بود. اگر امروز این پست ها منتشر می شدند، ایجاد لینک برای آنها دشوار خواهد بود.

2. وب سایت های معتبر و مرتبط را شناسایی کنید

داشتن محتوایی که افراد بخواهند به آن ها لینک بدهند بسیار عالی است، اما هیچ کس نمی تواند به محتوایی که نمی داند وجود دارد، لینک دهد!

به همین دلیل است که باید به آنها برسید و در مورد آن به آنها بگویید.

اکنون، هزار روش وجود دارد که با افراد مرتبط در تماس باشید، و در اینجا سه ​​گروه برای شروع کار در نظر گرفته شده است:

3. برای بهبود "اعتبار" صفحات مهم از پیوند داخلی استفاده کنید

برای افزایش مداوم اعتبار سایت و بهبود سئو، فرآیند بالا را مدام ادامه دهید. سپس می توانید از روش Middleman برای ارسال برخی از این اعتبار به صفحات مورد نظر برای رتبه بندی استفاده کنید.

نتیجه

بهبود اعتبار سایت شما هرگز نباید هدف اصلی شما باشد. درعوض، بر ایجاد لینک های با کیفیت از وب سایت های معتبر و مرتبط به صفحاتی که می خواهید رتبه بندی کنید، تمرکز کنید. رتبه دامنه شما به عنوان یک محصول طبیعی در کنار این فرایند افزایش خواهد یافت.

اگر شما هم نکات بیشتری در مورد افزایش اعتبار دامنه سایت و رتبه سایت می دانید، لطفا با ما در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید. 🙂

منبع: Joshua Hardwick

آپدیت اعتبار صفحه در ابزار ماز ( نسخه 2 اعتبار صفحه، چه چیزی و چرا تغییر کرده است؟ )

پارامتر اعتبار صفحه جدیدی در راه است که پیش بینی های دقیق تری از عملکرد جستجو در سطح صفحه دارد.

اگرچه پارامتر اعتبار صفحه مثل دیگر پارامتر سایت ماز به نام اعتبار دامنه توجهات زیادی را به خودش جلب نکرده است، اما اعتبار صفحه همیشه با صفحات نتایج جستجو  بسیار بهتر از اعتبار دامنه در ارتباط بوده و به عنوان یک عامل پیش بینی کننده قوی رتبه بندی عمل می کند. در حالیکه پارامتر اعتبار صفحه همیشه با تغییر در گراف لینک، تغییرات و نوسان داشته است، ماز در حال معرفی یک روش کاملاً جدید برای کسب رتبه هست.

چه چیزی تغییر می کند

مدت زیادی گذشته از زمانی که فقط تعداد بک لینک ها را به چند روش محاسبه کرده و امیدوار باشیم که با صفحات نتایج جستجو ارتباط خوبی برقرار کنند. همانطور که ماز تمایل به انجام این کار را دارد، ما در حال ایجاد روش جدیدی برای محاسبه اعتبار صفحه ( Page Authority ) هستیم تا نتایج برتری را بدست آوریم. در اینجا یکسری روش هایی که طبق آنها موارد رو تغییر می دهیم، آورده شده است:

عملیات پرورشی

در گذشته، ما از صفحات نتایج جستجو به تنهایی برای کسب مدل اعتبار صفحه استفاده می کردیم. در حالی که این روش ساده و مستقیم بود اما خیلی مورد پسند بود. اولین قدم ما در پرداختن به اعتبار صفحه جدید، تعریف مجدد تمامی روش های بدست آوردن آن است.

به جای مدل سازی اعتبار صفحه بر اساس توانایی یک صفحه در رتبه گرفتن از صفحه دیگر، اکنون ما براساس چندین ارزش تجمیع شده در یک صفحه براساس تعدادی از معیارها از جمله ترافیک جستجو و هزینه هر کلیک ( CPC ) محاسبات را انجام می دهیم. اگرچه ممکن است کمی ساده نگریستن درباره آنچه اتفاق می افتد باشد،  این روش به ما امکان می دهد صفحاتی را که در صفحات نتایج جسجتو وجود ندارند، را بهتر مقایسه کنیم. 

به عنوان مثال، تصور کنید صفحه A درباره یک موضوع و صفحه B درباره یک موضوع دیگر است. بر اساس سوابق، مدل ما مقایسه ای بین این دو صفحه انجام نمی دهد، زیرا آنها هرگز در یک صفحه جستجو یکسان ظاهر نمی شوند. این روش جدید برای هر صفحه مقدار مطلقی را فراهم می کند، به طوری که می توانند بوسیله مدل یادگیری ماشین مورد مقایسه قرار بگیرند.

بکار گیری عملیات باز پروری

یکی از بزرگترین مشکلات در ساختن متریک ها چیزی نیست که مدل ها درک می کنند، بلکه چیزی است که مدل ها نمی بینند و درک نمی کنند.

یک دقیقه در این مورد فکر کنید: چه نوع URL هایی در نتایج صفحات جستجو که مدل از آنها برای برای تولید پارامتر اعتبار صفحه استفاده خواهد کرد، نشان داده نمی شوند؟ خوب، برای مبتدیان، تصاویر یا پرونده های باینری دیگری وجود نخواهد داشت. همچنین صفحات جریمه شده ای هم وجود ندارند. به منظور حل این مشکل، ما هم اکنون از یک راه حل مشترک برای اجرای مدل، شناسایی نقاط پرت ( URL های دارای اعتبار صفحه زیاد که در واقع هیچ ارزش جستجو ندارند ) و سپس تغذیه آن URL ها در مجموعه دوباره اقدامات استفاده می کنیم. سپس می توانیم مدل را دوباره اجرا کنیم تا از اشتباهات خودش درس بگیرد. این کار را می توان به تعداد لازم برای کاهش تعداد پرت ها تکرار کرد.

پاره کردن باند کمک

Moz همیشه از تأثیری که ممکن است تغییرات در معیارهای ما، بر روی مشتریان داشته باشد آگاه است. بین پیوستگی و دقت بده بستانی وجود دارد. با استفاده از اعتبار صفحه، ما بر روی دقت تمرکز می کنیم. این ممکن است باعث جابجایی بزرگتر از حد معمول در اعتبار صفحه شما شود، بنابراین از هر زمان دیگری مهم تر است که در مورد اعتبار صفحه رقبای خود فکر کنید، نه فقط به عنوان یک عدد ثابت.

چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در مورد به روزرسانی با اعضای تیم و مشتریان ارتباط برقرار کنید

درست مانند به روز رسانی پارامتر اعتبار دامنه، برخی از کاربران احتمالاً از تغییرات اعتبار صفحه خود شگفت زده خواهند شد. اطمینان حاصل کنید که آنها فهمیده اند که پارامنر اعتبار صفحه جدید دقیق تر (و مفیدتر خواهد بود!) و مهمترین اندازه گیری مربوط به رقبا است. ما یک پارامتر اعتبار صفحه که از نسخه قبلی بهتر نباشد را منتشر نمی کنیم، بنابراین حتی اگر نتایج نا امید کننده باشد، درک کنید که اکنون درک بهتری نسبت به گذشته در مورد عملکرد صفحات خود در صفحات نتایج جستجو دارید.

از اعتبار صفحه PA به عنوان معیار نسبی مانند اعتبار دامنه DA استفاده کنید

پارامتر اعتبار صفحه ذاتاً یک مقدار مقایسه ای است. PA 70 معنایی ندارد مگر اینکه PA رقبا را بشناسید و می تواند به قدری بالا باشد که به شما امکان می دهد برای هر کلمه کلیدی که دوست دارید رتبه بندی کنید یا اینکه بسیار پایین باشد زیرا رقبای شما ویکی پدیا و Quora هستند! اولین کاری که باید هنگام تجزیه و تحلیل اعتبار صفحه برای هر URL انجام دهید، تنظیم آن در متن مناسب در URL های رقبایش است.

انتظار داشته باشید اعتبار صفحه همگام با گوگل باشد

همانطور که با اعتبار دامنه Domain Authority اعلام کردیم، ما قصد نداریم اعتبار صفحه PA جدید را راه اندازی کنیم و بعد آن را رها کنیم. هدف ما این است که همچنان که ویژگی ها و مدل های جدید و بهتری را کشف می کنیم، به بهبود این مدل ادامه دهیم. این نوسانات بیشتر روی صفحات دارای نشانه های لینک غیر طبیعی تأثیر می گذارد، اما ما ترجیح می دهیم با الگوریتم های گوگل به روز باشیم حتی اگر این به معنای کمی مسیر ناهموار باشد.

زمان راهندازی

ما در 30 سپتامبر 2020 ( 9 مهر 1399 ) پارامتر اعتبار صفحه جدید را راه اندازی خواهیم کرد. در این زمان، شما را به جستجوی در منابع مان تشویق می کنیم تا به شما در آماده بودن و تسهیل ارتباطات با مشتریان و اعضای تیم کمک کنیم. به دنبال راه اندازی اعتبار صفحه PA جدید، من همچنین در 15 اکتبر میزبان یک وبینار برای بحث در مورد نحوه استفاده از این معیار خواهم بود. ما بسیار خوشحالیم که از راهندازی اعتبار صفحه PA جدید و بهبود یافته و نیز امیدواریم که شما نیز منتظر این به روزرسانی باشید.

خوشحالیم که این مقاله رو تا انتها مطالعه کردید. امیدواریم از خدمات شرکت آریان رایان در حوزه سئو سایت و افزایش رتبه در گوگل استفاده کنید.

منبع: Russ Jones

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.