چرا زمان ماندن کاربر ( Dwell Time ) در سایت مهم است؟ و راهکار افزایش آن

این که آیا اخیراً وب سایت خود را راه اندازی کرده اید یا به دنبال بهبود در رتبه بندی صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) هستید، زمان ماندگاری در سایت یکی از عوامل مبهم و در عین حال تعیین کننده است که با توجه به بهینه سازی وب سایت سنجیده می شود.

زمان ماندگاری کاربر در سایت به عنوان کل زمانی که یک شخص از اولین کلیک نتایج جستجو در وب سایت شما می گذرد، تعریف شده است و به طور موثری نشان می دهد که چگونه مطالب و محتوای شما جذاب و جلب توجه می کند.

باید بدانید 70 درصد مشاغل آنلاین قادر به حفظ مخاطبی که از سایتشان رفته، نیستند. این بیشتر به دلیل بهینه سازی تجربه کاربری (UX) ضعیف و استفاده کلی از وب سایتی با محتوای بد است. نکته حائز اهمیت این است که 75 درصد از کاربران بر اساس جذابیت های بصری و زیبایی شناسی سایت در وهله اول بر سایت شما داوری می کنند.

این نشان می دهد که کاربران نه تنها در مورد ابزارها و آپشن ها بلکه به محتوای تصویری و خلاقانه ای که برای اطمینان از بازدید از وب سایتی بی نظیر، قابل استفاده و غنی از ویژگی ها به آن ها داده اید، ضمن ارائه خدمات قابل اعتماد و حرفه ای به مشتری، اهمیت می دهند. حالا بیایید نگاهی بیندازیم که چرا زمان ماندگاری کاربر در نتایج بزرگ جستجو مهم است و همچنین اینکه چگونه می توانید برای بهتر شدن نرخ تبدیل در آینده و رتبه بندی جستجوی جهانی، زمان ماندگاری کاربران را در سایت خود افزایش دهید.

مزایای اندازه گیری زمان ماندگاری کاربر در سایت شما

بیایید قبل از اینکه به نحوه بهبود زمان ماندگاری کاربر در وب سایت خود بپردازیم، به مزایای افزایش آن اشاره کنیم. این موضوع اهمیت دارد که بین زمان ماندگاری در سایت، نرخ پرش و نرخ کلیک تفاوت قائل شویم.

در حالیکه سوابق اندازه گیری در گذشته نشان می دهد جطور کاربران با سایت شما تعامل دارند، زمان ماندگاری در سایت به شما می گوید چقدر از این نعاملات کاملا موثر بوده است. هر چقدر که کسی از وب سایت شما برای مرور محتوا، محصولات و سایر اطلاعات خود استفاده می کند، احتمال تبدیل او به مشتری بیشتر است. پس از آن، افزایش زمان ماندگاری در سایت به نتایج جستجو این علامت را می دهد که صفحات سایت شما محتوای ارزشمندی را ارائه می دهند و این به بهینه سازی رتبه بندی کلی و ترافیک آینده شما می افزاید.

نظارت بر عملکرد وب سایت شما از طریق سیستم های کمکی خاص مانند Google Analytics نشانگر خوبی از نحوه تعامل کاربران با محتوای شما خواهد بود. این اطلاعات به شما امکان می دهد بینش های لازم برای بهبود زمان ماندگاری در یاست خود را داشته باشید. به همین ترتیب، افزایش زمان ماندگاری در سایت می تواند چندین مزیت اساسی برای کسب و کار شما به همراه آورد، از جمله موارد زیر:

نحوه افزایش زمان ماندگاری در سایت

UX سایت خود را ممیزی و بررسی کنید

اولین گام برای افزایش زمان ماندگاری در سایت شما باید حول موارد داخلی سایت باشد، که به شما کمک می کند وضعیت فعلی UX وب سایت خود را ارزیابی کنید. به طور خاص، سعی کنید وب سایت خود را با از نظر ذهنی تصور و بهینه کنید، از صفحه فرود گرفته تا پست های شخصی در وبلاگ، صفحات محصولات، صفحه پشتیبانی مشتری و موارد مشابه.

چند بار کلیک برای رسیدن به قسمت های مختلف وب سایت شما انجام می شود؟ آیا در پنجره تبلیغات پاپ آپ، پنجره های چت، تبلیغات بنر یا سایر عناصر پویایی وجود دارد؟ صفحات فردی شما چقدر غنی از محتوا هستند؟ و آیا شما محتوای اصلی با طول بلندی را برای کاربران ارائه می دهید که بدون بازگشت به نتایج جستجو (پس از مدت کوتاهی) از آن لذت ببرند؟ این سؤالات به شما نشان می دهد استراتژی محتوای شما چقدر در حال حاضر بهینه و متفکرانه است و آیا موانعی کمتر شدن زمان ماندگاری کاربران در سایت شما وجود دارد یا خیر.

content analysis

بر تولید محتوای با کیفیت متمرکز شوید

ساده ترین روش برای اطمینان از افزایش زمان ماندن کاربران شما در آینده نزدیک، ارزیابی مجدد استراتژی محتوا و ایجاد محتوای با کیفیت برای مخاطبان مورد نظر است. به عنوان مثال، اگر وب سایت شما در زمینه ارائه خدمات بازاریابی است، بخش وبلاگ شما باید محتوای تخصصی را برای صنایع مربوط ارایه دهد.

اگر شما یک نویسنده برای نسخه اصلی محتوا نداشته باشید، نوشتن نظرات در سایت های دیگر در مورد سایت شما باعث ایجاد قیف معرفی شما و محتوای پایدار می شود و از این طریق می توانید به طور مرتب محتوای با کیفیت را بنویسید و منتشر کنید. این عمل به کاربران دلیل به مراتب بهتری برای استفاده از وب سایت شما بدون مراجعه به سایر منابع داده می شود و به زمان ماندگاری آنان در سایت شما می افزاید.

لینک سازی داخلی

هنگامی که کاربر راه خود را به سایت شما از طریق نتایج جستجو یا منابع دیگر پیدا کرد، وظیفه شما این است که آنها را با انواع روش های بهینه سازی محتوا در وب سایت نگه دارید. وب سایت ها بدون ایجاد لینک سازی داخلی به دلایل واضح مشکلات زیادی در زمان ماندگاری کاربر خواهند شد.

internal link building

ایجاد توازن سالم بین پیوندهای داخلی و خارجی در وب سایت شما به شما این امکان را می دهد تا ارزش مناسبی را به کاربران خود ارائه دهید. بهترین راه برای ایجاد شبکه پیوند داخلی تمرکز بر تولید محتوا است. این کار را با توجه به دسته بندی موضوعی انجام دهید، پست ها و مقالات متنوعی را ایجاد کنید که تا حدودی بهم مرتبط هستند و از تغییر مسیرها و پیوند های شکسته مراقبت می کنند. این امر باعث می شود کاربران به جای جستجوی مطالب با ارزش تر در جای دیگر، از یک پیوند داخلی در سایت شما به پیوند داخلی دیگری بروند.

مشارکت و اقدام به عمل را تشویق کنید

وقتی کاربران از وب سایت شما استقبال می کنند، احتمالاً با محتوا درگیر می شوند و زمان بیشتری را برای مرور در صفحات شما می گذرانند. درگیری کاربران را می توان به روش های مختلفی از جمله از طریق فراخوان به عمل، محتوای تعاملی، تبلیغات بومی، نسخه های دمو و سایر فعالیت ها افزایش داد. این ها نه تنها تأثیر مثبتی بر زمان ماندگاری کاربران شما در سایت می گذارد، بلکه به نرخ تبدیل شما و درآمد حاصل از کاربران نیز کمک خواهد کرد.

یک محتوای منفعل و یک طرفه ایجاد نکنید که به سادگی واقعیت ها و محتوای ثابتی را در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهد. از آنها بخواهید تا نظر دهند، مشارکت کنند یا پیوند ها و منابع داخلی دیگری را برای افزایش تعامل خود با سایت خود پیشنهاد دهند.

engagement and share

دسترسی به وب سایت خود را افزایش دهید

با توجه به گسترده بودن دسترسی به اینترنت، افراد بیشتری مستعد پیدا کردن وب سایت شما و اندازه گیری آن در برابر ترجیحات و نیاز های خاص خود هستند. یکی از شرایطی که افراد در مورد آن همیشه اظهار نظر می کنند نگرانی در مورد نیازهایشان است.

با شروع ایجاد نسخه های چند زبانه در سایت، ادغام هوش مصنوعی یا حتی قابلیت جستجوی فعال شده توسط صدا، می توانید دسترسی وب سایت خود را با استفاده از روش های گسترده ای افزایش دهید. علاوه بر این، ویژگی هایی مانند محتوای جایگزین متنی برای تصاویر یا حالت کور رنگ باعث شگفتی هایی برای زمان ماندگاری کاربران در سایت و بهبود رتبه گیری در نتایج جستجو خواهد شد. پیوندهای شما به دلیل عملکرد بالاتر از متوسط​، اعتبار بیشتری دریافت می کنند. محتوای خود را در حد ممکن برای افراد بیشتری در دسترس قرار دهید و می بینید که بیش از پیش ذز سایت شما وقت می گذرانند.

بهینه سازی مداوم

هنگامی که زمان ماندگاری کاربران خود را افزایش داده و اطمینان حاصل کردید که کاربران وقت بیشتری را در وب سایت شما می گذرانند، درصدد افزایش مدت زمان آن باشد. توجه کنید فقط به این دلیل که زمان ماندگاری در سایت شما برای لحظه ای افزایش یافته است، به این معنی نیست که بدون نظارت و بهینه سازی به طور نامحدود در همین مسیر باقی می ماند.

رفع موارد حساس مانند سرعت سایت با لود آهسته، بهینه سازی ضعیف دسترسی ها، سئو ناکافی و عملکرد و زمان ماندگاری در سایت شما نشان دهنده نتیجه این تلاش ها خواهد بود. با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، بازخورد و آنالیز جمع کنید و اطمینان حاصل کنید که در نتایج جستجو به صورت بهینه باقی خواهید ماند. به این ترتیب رشد ارگانیک وب سایت شما به مرور زمان تسهیل می شود.

اگر شما هم انواع دیگری از روش های افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت را می شناسید، لطفا با ما در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *